Jablečný crumble, známý také jako „crisp“ nebo „streusel“ v americké kuchyni, je jednou z nejoblíbenějších a nejjednodušších sladkých dobrot. Tento lahodný dezert spojuje nasládlé jablka s křupavou a šťavnatou vrstvou drobenky, která vytváří jedinečnou texturu a bohatou chuť. Přestože pochází z anglické kuchyně, našel si cestu do srdcí mnoha gurmánů po celém světě.

Historie a tradice

Jablečný crumble má kořeny v anglické kuchyni, kde se poprvé objevil ve 20. století. Jeho popularita rychle rostla díky jednoduché přípravě a skvělé chuti. Postupem času se crumble stal oblíbeným dezertem nejen v Anglii, ale i v mnoha dalších zemích, kde si našel své místo na rodinných stolech i v prestižních restauracích.

Suroviny

K přípravě jablečného crumblu budete potřebovat:

 • 4 středně velká jablka (nejlépe kyselá odrůda, jako jsou Granny Smith nebo Jonathan)
 • 100 g cukru
 • 1 lžíci citronové šťávy
 • 1 lžičku skořice
 • 100 g hladké mouky
 • 50 g másla (na drobenku)
 • 50 g ovesných vloček
 • 50 g hnědého cukru
 • Špetku soli

Postup přípravy

 1. Příprava jablek: Jablka oloupejte, vykrojte jádřince a nakrájejte na menší kousky. Smíchejte je v míse s cukrem, citronovou šťávou a skořicí.
 2. Příprava drobenky: V misce smíchejte mouku, máslo, ovesné vločky, hnědý cukr a špetku soli. Pracujte prsty, dokud nedosáhnete hrubé drobenky.
 3. Sestavení crumblu: Jablka rovnoměrně rozložte v pečicí míse nebo na plech a posypte vrstvou drobenky.
 4. Pečení: Pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 30-40 minut, dokud drobenka nezezlátne a jablka nezměknou.
 5. Servírování: Jablečný crumble je nejlepší podávat teplý, případně s kopečkem vanilkové zmrzliny, šlehačkou nebo ovocným sirupem.

Variace a tipy

Jablečný crumble je velmi variabilní dezert, který lze upravit podle vlastních chutí a představ. Můžete přidat do náplně také sušené ovoce (například rozinky nebo brusinky) nebo ořechy (vlašské, lískové nebo mandle) pro bohatší chuťový zážitek.

Pokud máte rádi experimenty, můžete vyzkoušet i jiné druhy ovoce, jako jsou hrušky, broskve nebo třešně. Každá variace přinese do crumblu svůj vlastní šmrnc a zajímavou chuťovou kombinaci.

Závěr

Jablečný crumble je dokonalým příkladem toho, jak jednoduché suroviny mohou vytvořit nezapomenutelnou pochoutku. Jeho křehká drobenka a sladké jablka tvoří harmonickou kombinaci, která osloví každého gurmána. Ať už si ho dopřáváte sami nebo se s rodinou a přáteli, jablečný crumble vždy přinese radost a spokojenost.